Amphenol Industrial GTS06CF-24-28S
GTS06CF-24-28S picture photo
Mfg. Part Number
GTS06CF-24-28S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
GTS06CF-24-28S.pdf
Availability of GTS06CF-24-28S
QUANTITY
GTS06CF-24-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of GTS06CF-24-28S
Internal Part NumberEIS-GTS06CF-24-28S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTS06CF-24-28S
Related LinksGTS06CF, GTS06CF-24-28S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTS06CF-24-28S Details Description
Related parts for GTS06CF-24-28S
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf