United Chemi-Con EMVH101GDA221MMN0S
EMVH101GDA221MMN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVH101GDA221MMN0S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
EMVH101GDA221MMN0S.pdf
Availability of EMVH101GDA221MMN0S
QUANTITY
EMVH101GDA221MMN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVH101GDA221MMN0S
Internal Part NumberEIS-EMVH101GDA221MMN0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVH101GDA221MMN0S
Related LinksEMVH101GD, EMVH101GDA221MMN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVH101GDA221MMN0S Details Description
Related parts for EMVH101GDA221MMN0S
CLIP/RING MOUNT FOR 5MM LEDS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf