TDK-Lambda Americas, Inc. GWS5007.5
GWS5007.5 picture photo
Mfg. Part Number
GWS5007.5
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 500W
Datasheet Download
GWS5007.5.pdf
Availability of GWS5007.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GWS5007.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of GWS5007.5
Internal Part NumberEIS-GWS5007.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelGWS500.igs
PCN Obsolescence/ EOLGWS500-5, GWS500-7.5 04/Dec/2015
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
Series-
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)67.2A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.60" L x 4.10" W x 1.61" H (218.4mm x 104.1mm x 40.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GWS5007.5
Related LinksGWS5, GWS5007.5 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
GWS5007.5 Details Description
Related parts for GWS5007.5
IC MUX QUAD 2INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16SO datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG COAX PIN W/RES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 2, TU datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf