Sprague Goodman GXE3R501
GXE3R501 picture photo
Mfg. Part Number
GXE3R501
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 1-3.5PF 300V THRU HOLE
Datasheet Download
GXE3R501.pdf
Availability of GXE3R501
QUANTITY
GXE3R501 Order Process
Ship out your order
Specifications of GXE3R501
Internal Part NumberEIS-GXE3R501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 3.5pF
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Voltage - Rated300V
Size / Dimension0.290" L x 0.260" W (7.40mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GXE3R501
Related LinksGXE3, GXE3R501 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GXE3R501 Details Description
Related parts for GXE3R501
CONN HEADER 22PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
GYROSCOPE DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BOARD PMODAD1 FOR AD7476A datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS datasheet.pdf