KEMET C927U221KZYDAAWL40
C927U221KZYDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C927U221KZYDAAWL40
Brief Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U221KZYDAAWL40.pdf
Availability of C927U221KZYDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C927U221KZYDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U221KZYDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C927U221KZYDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)