Vishay/Dale RLR20C1211FRR36
RLR20C1211FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1211FRR36
Brief Description
RES 1.21K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1211FRR36.pdf
Availability of RLR20C1211FRR36
QUANTITY
RLR20C1211FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1211FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1211FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1211FRR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1211FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1211FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C1211FRR36
DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ANT 900MHZ 7" W/RPSMA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 19POS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.347A 110 MOHM datasheet.pdf