Sullins Connector Solutions GZC29SBSN-M89
GZC29SBSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GZC29SBSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 29POS .100 R/A SMD
Datasheet Download
GZC29SBSN-M89.pdf
Availability of GZC29SBSN-M89
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GZC29SBSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GZC29SBSN-M89
Internal Part NumberEIS-GZC29SBSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GZC29SBSN-M89
Related LinksGZC29S, GZC29SBSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GZC29SBSN-M89 Details Description
Related parts for GZC29SBSN-M89
RES SMD 16K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 39VWM 90VC R6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf