American Electrical, Inc. H-030-50003
H-030-50003 picture photo
Mfg. Part Number
H-030-50003
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB HEADER 90 5.00MM 3 POLE
Datasheet Download
H-030-50003.pdf
Availability of H-030-50003
QUANTITY
H-030-50003 Order Process
Ship out your order
Specifications of H-030-50003
Internal Part NumberEIS-H-030-50003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H-030-50003
Related LinksH-030, H-030-50003 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
H-030-50003 Details Description
Related parts for H-030-50003
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
JOINT HANGER BRKT 5200 FESTOON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO15 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf