American Electrical, Inc. H-040-35003
H-040-35003 picture photo
Mfg. Part Number
H-040-35003
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB HEADER 180 3.5MM 3 POLE
Datasheet Download
H-040-35003.pdf
Availability of H-040-35003
QUANTITY
H-040-35003 Order Process
Ship out your order
Specifications of H-040-35003
Internal Part NumberEIS-H-040-35003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H-040-35003
Related LinksH-040, H-040-35003 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
H-040-35003 Details Description
Related parts for H-040-35003
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN FPC TOP 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MICRO 21C P /11 10CR 72" NI datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 10% 330VAC AXI datasheet.pdf