Hirose Electric Co Ltd H/MS3108B10SL-3S(73)
H/MS3108B10SL-3S(73) picture photo
Mfg. Part Number
H/MS3108B10SL-3S(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE R/A SKT
Datasheet Download
H/MS3108B10SL-3S(73).pdf
Availability of H/MS3108B10SL-3S(73)
QUANTITY
H/MS3108B10SL-3S(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of H/MS3108B10SL-3S(73)
Internal Part NumberEIS-H/MS3108B10SL-3S(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesH/MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Chromate Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H/MS3108B10SL-3S(73)
Related LinksH/MS3108B1, H/MS3108B10SL-3S(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
H/MS3108B10SL-3S(73) Details Description
Related parts for H/MS3108B10SL-3S(73)
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH UNIT RECT ALT 3POS BLACK datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf