Hirose Electric Co Ltd H/MS3108B10SL-4S(73)
H/MS3108B10SL-4S(73) picture photo
Mfg. Part Number
H/MS3108B10SL-4S(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE R/A SKT
Datasheet Download
H/MS3108B10SL-4S(73).pdf
Availability of H/MS3108B10SL-4S(73)
QUANTITY
H/MS3108B10SL-4S(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of H/MS3108B10SL-4S(73)
Internal Part NumberEIS-H/MS3108B10SL-4S(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesH/MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Chromate Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H/MS3108B10SL-4S(73)
Related LinksH/MS3108B1, H/MS3108B10SL-4S(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
H/MS3108B10SL-4S(73) Details Description
Related parts for H/MS3108B10SL-4S(73)
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 8.38MM datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XLAMP XP-E2 COLOR LEDS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf