Hirose Electric Co Ltd H/MS3108B18-10S(73)
H/MS3108B18-10S(73) picture photo
Mfg. Part Number
H/MS3108B18-10S(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE R/A SKT
Datasheet Download
H/MS3108B18-10S(73).pdf
Availability of H/MS3108B18-10S(73)
QUANTITY
H/MS3108B18-10S(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of H/MS3108B18-10S(73)
Internal Part NumberEIS-H/MS3108B18-10S(73)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesH/MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Chromate Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H/MS3108B18-10S(73)
Related LinksH/MS3108B, H/MS3108B18-10S(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
H/MS3108B18-10S(73) Details Description
Related parts for H/MS3108B18-10S(73)
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IRDA MODULE 115.2KBPS 9 PIN SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CODEC 2CH VOSLAC SWT 44TQFP datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 3POS PIN datasheet.pdf