Fairchild Semiconductor H11C3300W
H11C3300W picture photo
Mfg. Part Number
H11C3300W
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Datasheet Download
H11C3300W.pdf
Availability of H11C3300W
QUANTITY
H11C3300W Order Process
Ship out your order
Specifications of H11C3300W
Internal Part NumberEIS-H11C3300W
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeSCR
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Voltage - Off State200V
Static dV/dt (Min)500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)30mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)-
Turn On Time-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
ApprovalsUR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11C3300W
Related LinksH11C, H11C3300W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11C3300W Details Description
Related parts for H11C3300W
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT42QT1060-MMU datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-36260-2 datasheet.pdf
I/O MODULE 4 DIG 2 RELAY 24VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
LPTR 5.08/01/90 3.2SN GN BX datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf