Crydom H12D4890
H12D4890 picture photo
Mfg. Part Number
H12D4890
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 90A 480VAC DC
Datasheet Download
H12D4890.pdf
Availability of H12D4890
QUANTITY
H12D4890 Order Process
Ship out your order
Specifications of H12D4890
Internal Part NumberEIS-H12D4890
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelH12 Series.satH12 Series.dwgH12 Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesH12D
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current90A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H12D4890
Related LinksH12D, H12D4890 Datasheet, Crydom Distributor
H12D4890 Details Description
Related parts for H12D4890
PILOT LIGHT 110V INCAND SQR GRN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 80VDC datasheet.pdf