JST Sales America Inc. H16P-SHF-AA
H16P-SHF-AA picture photo
Mfg. Part Number
H16P-SHF-AA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 16POS NH
Datasheet Download
H16P-SHF-AA.pdf
Availability of H16P-SHF-AA
QUANTITY
H16P-SHF-AA Order Process
Ship out your order
Specifications of H16P-SHF-AA
Internal Part NumberEIS-H16P-SHF-AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesNH
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorNatural
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H16P-SHF-AA
Related LinksH16P-, H16P-SHF-AA Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
H16P-SHF-AA Details Description
Related parts for H16P-SHF-AA
OSC XO 28.63636MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES NETWORK 28 RES 680 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 15A TO3P datasheet.pdf
CONN HDR 37POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf