Eaton (formerly Cooper Bussmann) H25030-2S
H25030-2S picture photo
Mfg. Part Number
H25030-2S
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
H25030-2S.pdf
Availability of H25030-2S
QUANTITY
H25030-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of H25030-2S
Internal Part NumberEIS-H25030-2S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesH250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass H
Fuse Size-
Number of Circuits2
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H25030-2S
Related LinksH250, H25030-2S Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
H25030-2S Details Description
Related parts for H25030-2S
FIXED IND 2.7UH 3.2A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 16V 2.5A datasheet.pdf