Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J17AHE3/61
SMA5J17AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J17AHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMA5J17AHE3/61.pdf
Availability of SMA5J17AHE3/61
QUANTITY
SMA5J17AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J17AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J17AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J17AHE3/61
Related LinksSMA5J17, SMA5J17AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J17AHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J17AHE3/61
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 1A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 12POS datasheet.pdf
LP 5.00/24/90 3.2SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 790MA 280 MOHM datasheet.pdf