Nichicon LNC2V682MSEG
LNC2V682MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LNC2V682MSEG
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNC2V682MSEG.pdf
Availability of LNC2V682MSEG
QUANTITY
LNC2V682MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LNC2V682MSEG
Internal Part NumberEIS-LNC2V682MSEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.3A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.433" (138.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNC2V682MSEG
Related LinksLNC2V6, LNC2V682MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LNC2V682MSEG Details Description
Related parts for LNC2V682MSEG
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf