Vishay/Dale CRCW040251R0JNEDHP
CRCW040251R0JNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040251R0JNEDHP
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040251R0JNEDHP.pdf
Availability of CRCW040251R0JNEDHP
QUANTITY
CRCW040251R0JNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040251R0JNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040251R0JNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040251R0JNEDHP
Related LinksCRCW04025, CRCW040251R0JNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040251R0JNEDHP Details Description
Related parts for CRCW040251R0JNEDHP
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 12POS 2MM GOLD datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf