Omron Automation & Safety H2C-8 AC200/220 A
H2C-8 AC200/220 A picture photo
Mfg. Part Number
H2C-8 AC200/220 A
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 200-220V
Datasheet Download
H2C-8 AC200/220 A.pdf
Availability of H2C-8 AC200/220 A
QUANTITY
H2C-8 AC200/220 A Order Process
Ship out your order
Specifications of H2C-8 AC200/220 A
Internal Part NumberEIS-H2C-8 AC200/220 A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH2C
Relay TypeIntegrated
FunctionMotor Timer
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time1.25 Sec ~ 30 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage6A @ 250VAC
Voltage - Supply200 ~ 220VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H2C-8 AC200/220 A
Related LinksH2C-8 AC, H2C-8 AC200/220 A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H2C-8 AC200/220 A Details Description
Related parts for H2C-8 AC200/220 A
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf