Omron Automation & Safety H2C-8R AC100/110 C
H2C-8R AC100/110 C picture photo
Mfg. Part Number
H2C-8R AC100/110 C
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 100-110V
Datasheet Download
H2C-8R AC100/110 C.pdf
Availability of H2C-8R AC100/110 C
QUANTITY
H2C-8R AC100/110 C Order Process
Ship out your order
Specifications of H2C-8R AC100/110 C
Internal Part NumberEIS-H2C-8R AC100/110 C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH2C
Relay TypeIntegrated
FunctionMotor Timer
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.5 Sec ~ 12 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage6A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 110VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H2C-8R AC100/110 C
Related LinksH2C-8R AC, H2C-8R AC100/110 C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H2C-8R AC100/110 C Details Description
Related parts for H2C-8R AC100/110 C
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 700MA 320 MOHM datasheet.pdf
WIRE CRIMP DIE 24-8AWG datasheet.pdf
IC LOG DETECTOR 8GHZ 45DB 6MSMD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG27/7CRO OVERM CA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 550V SNAP-IN datasheet.pdf