| Internal Part Number | EIS-H2F1.38BK25 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Fabric | |
| Series | Shrinkflex | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 25.0' (7.62m) | |
| Diameter - Inner, Recovered | 0.69" (17.5mm) | |
| Diameter - Inner, Supplied | 1.38" (35.0mm) | |