ASSMANN WSW Components H2PXS-4018G
H2PXS-4018G picture photo
Mfg. Part Number
H2PXS-4018G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DIP CABLE - HDP40S/AE40G/X
Datasheet Download
H2PXS-4018G.pdf
Availability of H2PXS-4018G
QUANTITY
H2PXS-4018G Order Process
Ship out your order
Specifications of H2PXS-4018G
Internal Part NumberEIS-H2PXS-4018G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeDIP to Cable
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageSocket (0.6"), Board In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H2PXS-4018G
Related LinksH2PXS, H2PXS-4018G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H2PXS-4018G Details Description
Related parts for H2PXS-4018G
CONN HEADER LOPRO STR .100 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 9.6V 46A datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf