ASSMANN WSW Components H3BWH-6006G
H3BWH-6006G picture photo
Mfg. Part Number
H3BWH-6006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HSR60H/AE60G/HPL60H
Datasheet Download
H3BWH-6006G.pdf
Availability of H3BWH-6006G
QUANTITY
H3BWH-6006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H3BWH-6006G
Internal Part NumberEIS-H3BWH-6006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesStrain Relief (Socket); Flange, Polarizing Key (Plug)
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3BWH-6006G
Related LinksH3BWH, H3BWH-6006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3BWH-6006G Details Description
Related parts for H3BWH-6006G
RES SMD 910 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 96MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf