ASSMANN WSW Components H3CCH-4006G
H3CCH-4006G picture photo
Mfg. Part Number
H3CCH-4006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HKC40H/AE40G/HKC40H
Datasheet Download
H3CCH-4006G.pdf
Availability of H3CCH-4006G
QUANTITY
H3CCH-4006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CCH-4006G
Internal Part NumberEIS-H3CCH-4006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CCH-4006G
Related LinksH3CCH, H3CCH-4006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3CCH-4006G Details Description
Related parts for H3CCH-4006G
THERMISTOR 68 OHM NTC 0201 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CAP ALUM 8800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 88UBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf