Omron Automation & Safety H3CR-AS AC24-48/DC12-48
H3CR-AS AC24-48/DC12-48 picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-AS AC24-48/DC12-48
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SS MULTI ANLG 11P NPN UNIV
Datasheet Download
H3CR-AS AC24-48/DC12-48.pdf
Availability of H3CR-AS AC24-48/DC12-48
QUANTITY
H3CR-AS AC24-48/DC12-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-AS AC24-48/DC12-48
Internal Part NumberEIS-H3CR-AS AC24-48/DC12-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationH3CR Voltage Ranges Mar/2014
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-A
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
Circuit-
Delay Time0.05 Sec ~ 300 Hrs
Output TypeTransistor
Contact Rating @ Voltage-
Voltage - Supply24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate Method-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-AS AC24-48/DC12-48
Related LinksH3CR-AS AC2, H3CR-AS AC24-48/DC12-48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-AS AC24-48/DC12-48 Details Description
Related parts for H3CR-AS AC24-48/DC12-48
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC 10BASE-T TXCVR 3V/5V 32-LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
SDK 78K0R RFCE INCL 1YR SUPPORT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MINI-FIT JR LCP VERT. HDR PEGS datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf