Omron Automation & Safety H3CR-FN AC24-48/DC12-48
H3CR-FN AC24-48/DC12-48 picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-FN AC24-48/DC12-48
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SS REPEAT CYCLE 11PIN
Datasheet Download
H3CR-FN AC24-48/DC12-48.pdf
Availability of H3CR-FN AC24-48/DC12-48
QUANTITY
H3CR-FN AC24-48/DC12-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-FN AC24-48/DC12-48
Internal Part NumberEIS-H3CR-FN AC24-48/DC12-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationH3CR Voltage Ranges Mar/2014
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-F
Relay TypeIntegrated
FunctionRepeat Cycle, Twin Timer
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 30 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-FN AC24-48/DC12-48
Related LinksH3CR-FN AC2, H3CR-FN AC24-48/DC12-48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-FN AC24-48/DC12-48 Details Description
Related parts for H3CR-FN AC24-48/DC12-48
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
IC 10-4LN PRIORITY ENC 16SOIC datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W T18 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.25A 196 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Nonvolatile, I2C-Compatible 256-Position, Digital Potentiometer IC datasheet.pdf
Audio/Video, 60 MHz, 16 ] 8, Gain of +2 Crosspoint Switch IC datasheet.pdf