Omron Automation & Safety H3CR-G8EL AC200-240
H3CR-G8EL AC200-240 picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-G8EL AC200-240
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SS STAR DELTA 8PIN
Datasheet Download
H3CR-G8EL AC200-240.pdf
Availability of H3CR-G8EL AC200-240
QUANTITY
H3CR-G8EL AC200-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-G8EL AC200-240
Internal Part NumberEIS-H3CR-G8EL AC200-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationH3CR Voltage Ranges Mar/2014
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-G
Relay TypeIntegrated
FunctionStar Delta Controller
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Delay Time0.5 Sec ~ 120 Sec
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply200 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-G8EL AC200-240
Related LinksH3CR-G8EL, H3CR-G8EL AC200-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-G8EL AC200-240 Details Description
Related parts for H3CR-G8EL AC200-240
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
I/O MOD 20 DIG/ANALOG 12 RELAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf