Omron Automation & Safety H3CR-H8L AC100-120 M
H3CR-H8L AC100-120 M picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-H8L AC100-120 M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER 0-12MIN OFF-DELAY
Datasheet Download
H3CR-H8L AC100-120 M.pdf
Availability of H3CR-H8L AC100-120 M
QUANTITY
H3CR-H8L AC100-120 M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-H8L AC100-120 M
Internal Part NumberEIS-H3CR-H8L AC100-120 M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-H
Relay TypeIntegrated
FunctionOff-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Min ~ 12 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-H8L AC100-120 M
Related LinksH3CR-H8L A, H3CR-H8L AC100-120 M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-H8L AC100-120 M Details Description
Related parts for H3CR-H8L AC100-120 M
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
LED MT SR VERT 9MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
FPA/C 693MDL634 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
36000UF 40V 51X105 85C ST datasheet.pdf