Omron Automation & Safety H3JA-8A AC100-120 3M
H3JA-8A AC100-120 3M picture photo
Mfg. Part Number
H3JA-8A AC100-120 3M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SOLID STATE 3MIN DIN MNT
Datasheet Download
H3JA-8A AC100-120 3M.pdf
Availability of H3JA-8A AC100-120 3M
QUANTITY
H3JA-8A AC100-120 3M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3JA-8A AC100-120 3M
Internal Part NumberEIS-H3JA-8A AC100-120 3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3JA
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.3 Min ~ 3 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3JA-8A AC100-120 3M
Related LinksH3JA-8A AC, H3JA-8A AC100-120 3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3JA-8A AC100-120 3M Details Description
Related parts for H3JA-8A AC100-120 3M
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 HI-SP 3.3 20-SSOP datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 450V X7T SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS TIN datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 19 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf