Omron Automation & Safety H3JA-8A AC200-240 5M
H3JA-8A AC200-240 5M picture photo
Mfg. Part Number
H3JA-8A AC200-240 5M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SOLID STATE 5MIN DIN MNT
Datasheet Download
H3JA-8A AC200-240 5M.pdf
Availability of H3JA-8A AC200-240 5M
QUANTITY
H3JA-8A AC200-240 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3JA-8A AC200-240 5M
Internal Part NumberEIS-H3JA-8A AC200-240 5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3JA
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.5 Min ~ 5 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage7A @ 250VAC
Voltage - Supply200 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3JA-8A AC200-240 5M
Related LinksH3JA-8A AC, H3JA-8A AC200-240 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3JA-8A AC200-240 5M Details Description
Related parts for H3JA-8A AC200-240 5M
IC REG BCK 1.8V 0.7A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
TIMER DGTL 4DIGIT DISP 11PIN MEM datasheet.pdf
LABEL 4X4" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHANNEL MOUNTING KIT 60 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SKT datasheet.pdf