Omron Automation & Safety H3M-H-AC100/110/120-A
H3M-H-AC100/110/120-A picture photo
Mfg. Part Number
H3M-H-AC100/110/120-A
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SOLID STATE SPDT SMD
Datasheet Download
H3M-H-AC100/110/120-A.pdf
Availability of H3M-H-AC100/110/120-A
QUANTITY
H3M-H-AC100/110/120-A Order Process
Ship out your order
Specifications of H3M-H-AC100/110/120-A
Internal Part NumberEIS-H3M-H-AC100/110/120-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3M
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 5 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3M-H-AC100/110/120-A
Related LinksH3M-H-AC10, H3M-H-AC100/110/120-A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3M-H-AC100/110/120-A Details Description
Related parts for H3M-H-AC100/110/120-A
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .104" .082"L datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
DRIVE BOX datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NC CYLINDER 300V datasheet.pdf