Vishay/BCcomponents H472K47X7RL6UJ5R
H472K47X7RL6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
H472K47X7RL6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
H472K47X7RL6UJ5R.pdf
Availability of H472K47X7RL6UJ5R
QUANTITY
H472K47X7RL6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of H472K47X7RL6UJ5R
Internal Part NumberEIS-H472K47X7RL6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H472K47X7RL6UJ5R
Related LinksH472K47X, H472K47X7RL6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
H472K47X7RL6UJ5R Details Description
Related parts for H472K47X7RL6UJ5R
RECEIVER IR REM CTRL 3V 38KHZ datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 150MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 20A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf