ASSMANN WSW Components H4PXS-2006G
H4PXS-2006G picture photo
Mfg. Part Number
H4PXS-2006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DIP CABLE - HDP20S/AE20G/X
Datasheet Download
H4PXS-2006G.pdf
Availability of H4PXS-2006G
QUANTITY
H4PXS-2006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H4PXS-2006G
Internal Part NumberEIS-H4PXS-2006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeDIP to Cable
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageSocket (0.6"), Board In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H4PXS-2006G
Related LinksH4PXS, H4PXS-2006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H4PXS-2006G Details Description
Related parts for H4PXS-2006G
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN TERM POKE-IN MAG-MATE TIN datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HDM 5SMPR110F140OVG datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 5% 400VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf