Pulse Electronics Corporation H5007NLT
H5007NLT picture photo
Mfg. Part Number
H5007NLT
Manufacturer
Product Category
Pulse Transformers
Brief Description
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 1PORT
Datasheet Download
H5007NLT.pdf
Availability of H5007NLT
QUANTITY
H5007NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of H5007NLT
Internal Part NumberEIS-H5007NLT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Transformers
FamilyPulse Transformers
Series-
Transformer TypeIsolation and Data Interface (Encapsulated)
Inductance-
Turns Ratio - Primary:Secondary1CT : 1CT
E.T.-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension17.53mm L x 12.20mm W
Height - Seated (Max)5.76mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5007NLT
Related LinksH500, H5007NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
H5007NLT Details Description
Related parts for H5007NLT
HARNESS FR POLY WHT 3/8" datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.82K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
ACS LPSJ 60A 2 POLE ASSEMBLY KIT datasheet.pdf
RES 300 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf