FFF H502705000J0G
H502705000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H502705000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
H502705000J0G.pdf
Availability of H502705000J0G
QUANTITY
H502705000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H502705000J0G
Internal Part NumberEIS-H502705000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH5
PackagingBulk
TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H502705000J0G
Related LinksH50270, H502705000J0G Datasheet, FFF Distributor
H502705000J0G Details Description
Related parts for H502705000J0G
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLAST 3V 50K 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
BOARD STACK EM357 MOD & BREAKOUT datasheet.pdf
RES 1G OHM 6W %% AXIAL datasheet.pdf