FFF H505A05100J0G
H505A05100J0G picture photo
Mfg. Part Number
H505A05100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
750 TB SPR PLU F/SCREW
Datasheet Download
H505A05100J0G.pdf
Availability of H505A05100J0G
QUANTITY
H505A05100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H505A05100J0G
Internal Part NumberEIS-H505A05100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH5
PackagingBulk
TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H505A05100J0G
Related LinksH505A0, H505A05100J0G Datasheet, FFF Distributor
H505A05100J0G Details Description
Related parts for H505A05100J0G
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 50A 1250V 1TN/110 AR CU datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf