FFF H509005100J0G
H509005100J0G picture photo
Mfg. Part Number
H509005100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
762 TB SPR PLU F/SCREW
Datasheet Download
H509005100J0G.pdf
Availability of H509005100J0G
QUANTITY
H509005100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H509005100J0G
Internal Part NumberEIS-H509005100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH5
PackagingBulk
TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Positions Per Level9
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H509005100J0G
Related LinksH50900, H509005100J0G Datasheet, FFF Distributor
H509005100J0G Details Description
Related parts for H509005100J0G
IC OPAMP GP 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.375" (9.53mm) Crimp datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIN TYPE C STR REC LFCNR datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf