FFF H511305000J0G
H511305000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H511305000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
381 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
H511305000J0G.pdf
Availability of H511305000J0G
QUANTITY
H511305000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H511305000J0G
Internal Part NumberEIS-H511305000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH5
PackagingBulk
TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL4A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H511305000J0G
Related LinksH51130, H511305000J0G Datasheet, FFF Distributor
H511305000J0G Details Description
Related parts for H511305000J0G
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIPER37 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
1016 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf