Pulse Electronics Corporation H5120NLT
H5120NLT picture photo
Mfg. Part Number
H5120NLT
Manufacturer
Product Category
Pulse Transformers
Brief Description
MODULE MAGNETIC 1PORT 1000BASE-T
Datasheet Download
H5120NLT.pdf
Availability of H5120NLT
QUANTITY
H5120NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of H5120NLT
Internal Part NumberEIS-H5120NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Transformers
FamilyPulse Transformers
Series-
Transformer TypeIsolation and Data Interface (Encapsulated)
Inductance-
Turns Ratio - Primary:Secondary1CT : 1CT
E.T.-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension16.51mm L x 9.27mm W
Height - Seated (Max)2.08mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5120NLT
Related LinksH512, H5120NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
H5120NLT Details Description
Related parts for H5120NLT
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCKING FR 1.07" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC DVR QUAD FLT PROT PERF 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 10/6 MC SPC datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf