Hirose Electric Co Ltd H5BXT-10102-G2
H5BXT-10102-G2 picture photo
Mfg. Part Number
H5BXT-10102-G2
Manufacturer
Product Category
Jumper Wires, Pre-Crimped
Brief Description
JUMPER-H2730TR/C2016G/X 2"
Datasheet Download
H5BXT-10102-G2.pdf
Availability of H5BXT-10102-G2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H5BXT-10102-G2 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5BXT-10102-G2
Internal Part NumberEIS-H5BXT-10102-G2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cable Assemblies
FamilyJumper Wires, Pre-Crimped
SeriesDF7
Contact EndSocket to Cable (Round)
Length2.0" (50.8mm)
Wire Gauge22 AWG
Contact FinishTin
ColorGreen
Contact Finish Thickness-
Number of Rows1
Number of Conductors1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5BXT-10102-G2
Related LinksH5BXT-1, H5BXT-10102-G2 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
H5BXT-10102-G2 Details Description
Related parts for H5BXT-10102-G2
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 20A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11A TO220FP datasheet.pdf