Omron Automation & Safety H5CX-A AC100-240
H5CX-A AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H5CX-A AC100-240
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER DIGITAL SPDT 100/240
Datasheet Download
H5CX-A AC100-240.pdf
Availability of H5CX-A AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H5CX-A AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5CX-A AC100-240
Internal Part NumberEIS-H5CX-A AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH5CX
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.001 Sec ~ 9999 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Timing Adjustment MethodDIP Switches
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5CX-A AC100-240
Related LinksH5CX-A A, H5CX-A AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H5CX-A AC100-240 Details Description
Related parts for H5CX-A AC100-240
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
ADAPTER A3F - 3-COND PHONE JACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY F/T NATL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.035DIA TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf