Omron Automation & Safety H5CX-ASD AC24/DC12-24
H5CX-ASD AC24/DC12-24 picture photo
Mfg. Part Number
H5CX-ASD AC24/DC12-24
Brief Description
RELAY TIMER DGTL TRANS 12-24VDC
Datasheet Download
H5CX-ASD AC24/DC12-24.pdf
Availability of H5CX-ASD AC24/DC12-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H5CX-ASD AC24/DC12-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5CX-ASD AC24/DC12-24
Internal Part NumberEIS-H5CX-ASD AC24/DC12-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLH5CX Timers Oct/2009
FamilyTime Delay Relays
SeriesH5CX
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
Circuit-
Delay Time0.001 Sec ~ 9999 Hrs
Output TypeTransistor
Contact Rating @ Voltage-
Voltage - Supply24VAC, 12 ~ 24VDC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Timing Adjustment MethodDIP Switches
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5CX-ASD AC24/DC12-24
Related LinksH5CX-ASD A, H5CX-ASD AC24/DC12-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H5CX-ASD AC24/DC12-24 Details Description
Related parts for H5CX-ASD AC24/DC12-24
BATT PACK 9.6V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG58 12" datasheet.pdf
CONN 3 WAY SPLICE 10-12 AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CABLE DB9 FEMALE/MALE 6' datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf