Omron Automation & Safety H5CX-L8E-N AC100-240
H5CX-L8E-N AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H5CX-L8E-N AC100-240
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER DGTL ECON RELAY OUT 8PIN
Datasheet Download
H5CX-L8E-N AC100-240.pdf
Availability of H5CX-L8E-N AC100-240
QUANTITY
H5CX-L8E-N AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5CX-L8E-N AC100-240
Internal Part NumberEIS-H5CX-L8E-N AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH5CX
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.001 Sec ~ 9999 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodUp/Down Digit Keys
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5CX-L8E-N AC100-240
Related LinksH5CX-L8E-N, H5CX-L8E-N AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H5CX-L8E-N AC100-240 Details Description
Related parts for H5CX-L8E-N AC100-240
IC COUNTER PROGRAM DIV X N 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMBJ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 149MA 16.3 OHM datasheet.pdf
INSERT FMALE 16P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf