FFF H603005000J0G
H603005000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H603005000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA R/HOLE
Datasheet Download
H603005000J0G.pdf
Availability of H603005000J0G
QUANTITY
H603005000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H603005000J0G
Internal Part NumberEIS-H603005000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH6
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current11A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H603005000J0G
Related LinksH60300, H603005000J0G Datasheet, FFF Distributor
H603005000J0G Details Description
Related parts for H603005000J0G
UDOC FLASH DISK 32MB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
THERM NTC 270OHM 5% 0805 SMD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf