FFF H603005000J0G
H603005000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H603005000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA R/HOLE
Datasheet Download
H603005000J0G.pdf
Availability of H603005000J0G
QUANTITY
H603005000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H603005000J0G
Internal Part NumberEIS-H603005000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH6
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current11A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H603005000J0G
Related LinksH60300, H603005000J0G Datasheet, FFF Distributor
H603005000J0G Details Description
Related parts for H603005000J0G
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
ANTENNA 915MHZ (US) RFID PATCH datasheet.pdf