FFF H610008000J0G
H610008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H610008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA R/HOLE
Datasheet Download
H610008000J0G.pdf
Availability of H610008000J0G
QUANTITY
H610008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H610008000J0G
Internal Part NumberEIS-H610008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,090
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH6
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current11A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H610008000J0G
Related LinksH61000, H610008000J0G Datasheet, FFF Distributor
H610008000J0G Details Description
Related parts for H610008000J0G
IC REG LDO 5V 5A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 17.8A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
PWRBLADE V/T HDR datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf