Omron Automation & Safety H7BR-BV-AC24/DC12-24
H7BR-BV-AC24/DC12-24 picture photo
Mfg. Part Number
H7BR-BV-AC24/DC12-24
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
Datasheet Download
H7BR-BV-AC24/DC12-24.pdf
Availability of H7BR-BV-AC24/DC12-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H7BR-BV-AC24/DC12-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7BR-BV-AC24/DC12-24
Internal Part NumberEIS-H7BR-BV-AC24/DC12-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLH7BR Series Feb/2008
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7BR
TypeBatch, Preset, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 1kHz, 5kHz, 10kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Black Characters, Green Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeVoltage
Output TypeRelay, Solid State
Voltage - Supply24VAC, 12 ~ 24VDC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 68.00mm x 68.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP54 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7BR-BV-AC24/DC12-24
Related LinksH7BR-BV-AC, H7BR-BV-AC24/DC12-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7BR-BV-AC24/DC12-24 Details Description
Related parts for H7BR-BV-AC24/DC12-24
CONN HEADER .100 DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
RES 196 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR QUAD SUPP PROG 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-SMD CC datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 2 datasheet.pdf
CAP CER 25PF 7.5KV datasheet.pdf