Omron Automation & Safety H7CX-A4S-N AC100-240
H7CX-A4S-N AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H7CX-A4S-N AC100-240
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
H7CX-A4S-N AC100-240.pdf
Availability of H7CX-A4S-N AC100-240
QUANTITY
H7CX-A4S-N AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7CX-A4S-N AC100-240
Internal Part NumberEIS-H7CX-A4S-N AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7CX
TypePreset, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeSolid State
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7CX-A4S-N AC100-240
Related LinksH7CX-A4S-N, H7CX-A4S-N AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7CX-A4S-N AC100-240 Details Description
Related parts for H7CX-A4S-N AC100-240
RELAY OPTOMOS 100MA DP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SFBH datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
LC JPR MM 50/125 2MM RSR 1M datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf