Microchip Technology PIC24FJ64GA102T-I/SO
PIC24FJ64GA102T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA102T-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24FJ64GA102T-I/SO.pdf
Availability of PIC24FJ64GA102T-I/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ64GA102T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA102T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA102T-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
Additional Fabrication Site 11/Oct/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA102T-I/SO
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GA102T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA102T-I/SO Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA102T-I/SO
IC FPGA 320 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR NO LATCH datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 18000 UH 25% datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf